Co to są haluksy?

- przez - 2 - W Medycyna
5/5 - (3 Głosy)

Haluksy to choroba, która polega na deformacji kształtu stopy. Znacznie częściej występuje u kobiet, niespełna co dziewiąty przypadek występuje u mężczyzny. Haluksy są dolegliwością niezwykle bolesną, dlatego warto odpowiednio szybko podjąć niezbędne działania w celu ograniczenia skutków schorzenia.

Pierwszym objawem, który może świadczyć o rozwoju haluksów, może być przenikliwy ból w granicach stopy, szczególnie jeśli nasila się przez kilka dni. Warto sprawdzić, czy któryś z naszych palców nie jest nadmiernie odchylony w stronę innego. Może to świadczyć o początku dokonywania się bolesnej deformacji. Odpowiedzi na pytanie, czy zachodzące zmiany to haluksy, z pewnością może udzielić nam ortopeda. Należy pójść do niego nawet z wstępnym podejrzeniem choroby zwyrodnieniowej, ponieważ odpowiednio szybka reakcja zwiększa możliwość całkowitego wyleczenia choroby bez interwencji chirurgicznej.
W znaczącej większości przypadków ta choroba zwyrodnieniowa jest dziedziczna. Jeżeli w naszej najbliższej rodzinie miały miejsce przypadki schorzenia, mamy większe niż statystycznie szanse na zachorowanie. Równie duże znaczenie co genetyka ma nasza płeć. Kobiety zdecydowanie częściej uskarżają się na paluch koślawy. Wynika to z faktu, że nie zmieniająca się od dwóch wieków moda kładzie nacisk na noszenie butów na wysokim obcasie. Powodują one, że stopa znajduje się w nienaturalnej pozycji, przez co jest bardziej podatna na wykreowanie wady. Nie da się ukryć, że duża masa ciała to większe obciążenie dla stóp, przez co osoby cierpiące na otyłość mają większe szanse na wytworzenie się u nich haluksów. Te wszystkie czynniki potęgują możliwość wystąpienia schorzenia, dlatego warto im odpowiednio wcześnie zapobiegać.

Zobacz również: Ortopeda Gdańsk – Lifemedica

Profilaktyka haluksów polega przede wszystkim na noszeniu wygodnego obuwia. Jego rozmiar powinien być dopasowany do wielkości naszej stopy. Kobietom nie zaleca się zbyt długiego chodzenia w szpilkach, które negatywnie oddziałują na komfort stopy. Jeżeli występują u nas wady stóp, takie jak płaskostopie podłużne, należy odpowiednio szybko je skorygować. Gimnastyka korekcyjna może naprawdę znacząco poprawić wszelkie deformacje. Porad co do postępowania w tej kwestii może nam udzielić poradnia ortopedyczna. Jeżeli cierpimy na nadwagę, warto przejść na odpowiednią dietę i podjąć aktywność fizyczną, które pomogą nam zgubić zbędne kilogramy i sprawią, że obniżymy ryzyko wystąpienia palucha koślawego.
Wśród środków farmakologicznych, które stosuje się przy leczeniu haluksów, należy wymienić analgetyki oraz leki przeciwzapalne. Są one w stanie uśmierzyć ból, jednakże niezbędne są także inne działania. We wczesnym stadium choroby zwyrodnieniowej dobre rezultaty daje fizjoterapia. Doskonałym rozwiązaniem jest również zakup odpowiednich wkładek ortopedycznych, które pozytywnie oddziałują na ułożenie stopy w bucie. Na rynku dostępne są także specjalne szyny, dostosowane do noszenia zarówno w dzień, jak i w nocy. Warto skonsultować swoje zakupy z ortopedą, który doradzi nam odpowiednie środki.

Więcej informacji na stronie: http://haluksy.net.pl/

2 przemyślenia na “Co to są haluksy?”

  1. U mnie (Gdańsk) lekarz powiedział, że nie ma szans na usunięcie haluksów w normalny sposób i konieczna jest operacja. Tylko, że potem okazało się, że wcale nie gwarantuje ona powrotu do zdrowia natychmiast. Trzeba będzie czekać i to nie wiadomo ile…

  2. Przede wszystkim trzeba najpierw wyleczyć wszystkie inne dolegliwości i wady – np. płaskostopie. Wtedy można zabrać się za haluksy, żeby leczenie przebiegało szybko i przede wszystkim było skuteczne. Bez tego będziemy ciągle cofać się do punktu wyjścia i zaczynać od nowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 7 = 1