Czy laser pomoże na trądzik różowaty?
Czym jest trądzik różowaty?
Trądzik różowaty to choroba skóry szczególnie dotykająca kobiety po trzydziestym roku życia. Objawia się ona przede wszystkim występowaniem nieustającego rumienia w centralnej części twarzy, na przykład na policzkach, nosie i czole. Rumieniowi przeważnie towarzyszą podskórne grudki i ropne krostki, a także nieustające pękanie naczynek na twarzy. U mężczyzn, których również zaatakować może trądzik różowaty – inaczej nazywany rosaceą – może wystąpić również przerost tkanki skórnej na nosie. W takich wypadkach skóra nabiera chropowatej faktury, często nazywanej kalafiorowatą.
Najbardziej narażone na trądzik są kobiety przechodzące intensywne zmiany hormonalne, takie jak na przykład menopauza. Mimo, że rumień najczęściej występuje po trzydziestym roku życia, badania wykazują, że często pierwsze objawy trądziku różowatego można zidentyfikować nawet na dekadę wcześniej. Osobami szczególnie narażonymi na zachorowanie na trądzik różowaty są osoby o cerze naczynkowej, a także osoby, u których trądzik różowaty występuje w rodzinie, a także osoby nadużywające słońca i solarium.
Rosacea – profilaktyka i pielęgnacja
Jeśli podejrzewamy, że może dotknąć nas trądzik różowaty, lub zauważamy u siebie objawy, pierwszym krokiem powinno być zadbanie o odpowiednią pielęgnację. Absolutnie zabronione przy trądziku różowatym jest używanie jakichkolwiek maści sterydowych, a także kosmetyków na bazie alkoholu i peelingów mechanicznych, czyli klasycznych peelingów zawierających ostre złuszczające drobinki. Mimo, że jedną z pierwszych rekcji na problemy skórne często jest chęć zakrycia ich makijażem, przy trądziku różowatym najlepiej jest unikać mocno barwionych, ciężkich podkładów zawierających silikony. Jeśli koniecznie chcemy nakładać makijaż, lepiej zdecydować się na podkład mineralny lub puder, które będą łatwe do zmycia i nie wymagają mocnych płynów do demakijażu i tarcia, które mogą nam dodatkowo zaszkodzić.
Czy laser pomoże na trądzik różowaty?
Laser to coraz popularniejsza metoda leczenia trądziku różowatego. Laser na trądzik różowaty to terapia, która opiera się na serii – najczęściej 3-4 – krótkich, maksymalnie dwudziestominutowych naświetleń. Najczęściej używanym do tego laserem jest IPL, czyli laser o impulsowym źródle światła. Plusami terapii laserem jest niewielkie ryzyko nawrotu choroby po zakończeniu terapii, a także bezbolesność i szybkość zabiegów. Laser na trądzik różowaty opiera się na precyzyjnym skierowaniu wiązki światła w konkretne tkanki w skórze. Wiązka światła trafia do komórek krwi i nagrzewa hemoglobinę, a powstająca w tym procesie energia prowadzi do niszczenia naczynek krwionośnych i tym samym – minimalizacji rumienia. W celu osiągnięcia najlepszych efektów, zabiegi w terapii laserem powinny zostać powtórzone w kilkutygodniowych lub miesięcznych odstępach.
Pielęgnacja po terapii laserem
W okresach pomiędzy zabiegami, a także po całkowitym zakończeniu terapii laserem, bardzo ważne jest unikanie słońca i stosowanie codziennej ochrony przeciwsłonecznej. Pamiętajmy, że promieniowanie UV działa na nas także w pochmurne dni, a nawet w zimie – dlatego codzienne używanie kremu na dzień z filtrem, nawet z faktorem 50, jest niezbędne przy leczeniu trądziku różowatego. Równie istotne jest unikanie mrozów i drastycznych zmian temperatur, a także ostrych potraw, alkoholu, a także posiłków bardzo zimnych lub bardzo gorących. W pielęgnacji należy korzystać z kosmetyków hipoalergicznych i bezzapachowych, a także unikać nadmiernego stresu i palenia papierosów.