Co to jest wazektomia?

- przez - 1 - W Medycyna
5/5 - (10 Głosów)

Wazektomia to mikrochirurgiczna procedura mająca na celu doprowadzenie do okresowej niepłodności mężczyzny. Można więc śmiało zaryzykować stwierdzenie, że wazektomia jest popularną metodą trwałej antykoncepcji u mężczyzn, na dodatek jest prosta, bezpieczna i odznacza się wysoką skutecznością. Z kolei celem wazektomii jest przerwanie ciągłości nasieniowodów, co oznacza, że w produkowanym nasieniu nie występują plemniki. Po zabiegu jądra wciąż produkują nasienie jednak z powodu zamknięcia nasieniowodów nie przedostaje się ono do penisa, tylko samoistnie wchłaniane.

Przebieg zabiegu wazektomii

Wazektomia polega na przecięciu ciągłości jajowodów, czyli przewodów, które pośredniczą w wyprowadzaniu plemników z jąder. Zabieg jest nieskomplikowany i odbywa się z warunkach ambulatoryjnych, co więcej nie wymaga również interwencji skalpela, czy zakładania szwów. Brak inwazyjności pozwala na zmniejszenie ryzyka powstania krwiaka pozabiegowego, zakażenia czy wystąpienia dolegliwości bólowych. Ponadto, co bardzo istotne, pacjenci zdecydowanie szybciej wracają do aktywności seksualnej.

Zabieg rozpoczyna się znieczuleniem, wprowadzanym w skórę moszny tuż nad nasieniowodem, a dokładnie bocznie od miejsca przejścia prącia do moszny. W następnej kolejności poprzez kilkumilimetrowy otwór skórny przecina się nasieniowód, przy czym ważne jest zachowanie odległości min. 3 cm od najądrza. Końce nasieniowodów zostają podwiązane nicią chirurgiczną lub też ich światło zostaje zamknięte za pomocą medycznego prądu wywołującego wysoką temperaturę. Elektrokoagulacja, bo tak nazywa się ten proces, zmniejsza ryzyko ewentualnego ponownego samoistnego połączenia końców nasieniowodu do 0,5%. Niemal do zera zmniejsza ryzyko osobne umieszczenie końców nasieniowodu w mosznie. Kolejny etap zabiegu obejmuje wykonanie powyższych czynności po drugiej stronie moszny. Cała procedura z kolei zajmuje ok. 30 minut. Aby mieć całkowitą pewność, że zabieg został wykonany prawidłowo, mały fragment nasieniowodów, zazwyczaj próbkę około 1 cm, wysyła się do badania histopatologicznego. Badanie to potwierdza, że przecięciu uległy prawidłowe struktury.

Czytaj więcej na medycznej stronie kliniki z Gdańska http://lifemedica.pl/zabiegi/wazektomia/

Działanie wazektomii

Bardzo istotny jest fakt, że wazektomia nie działa natychmiast. Dopiero po wykonaniu ogólnego badania nasienia 3 miesiące po wykonanym zabiegu można ocenić skuteczność wazektomii. Dopiero wówczas można zrezygnować z dotychczasowych metod antykoncepcji. Jeśli natomiast po upływie wyznaczonego czasu stwierdza się obecność ruchomych plemników w nasieniu lub też plemników nieruchomych w ilości przekraczającej 100 tys. w 1 ml, konieczne jest wykonanie kolejnego badania co 6 tygodni. Warto również mieć na uwadze, że do całkowitego opróżnienia nasieniowodów z pozostałych plemników niezbędnych jest 20-30 wytrysków. Obecność ruchomych plemników po upływie 6 miesięcy od wykonania zabiegu wymaga ponownego wykonania wazektomii.

Odwracalność zabiegu wazektomii

Wazektomia jest zabiegiem odwracalnym jednakże ponowne odtworzenie ciągłości nasieniowodów jest zabiegiem dużo bardziej skomplikowanym, kosztownym i co najważniejsze niedającym gwarancji przywrócenia płodności. Z tego też powodu wazektomię uznaje się za trwałą metodę antykoncepcji.

Zabieg odtworzenia ciągłości nasieniowodów nazywany jest wazo-wazostomią. To również zabieg mikrochirurgiczny wymagający użycia mikroskopu, a to dlatego, że światło nasieniowodu jest bardzo małe. Wazo-wazostomię wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, a zabieg trwać może kilka godzin. Warto nadmienić, że nawet przy prawidłowo wykonanym zabiegu skuteczność wynosi jedynie 60-80%. Skuteczność zabiegu spada bowiem wraz z upływem czasu od przeprowadzonej wazektomii i jest bardzo niski już po 10-15 latach. Dodatkowym czynnikiem mającym wpływ na skuteczność zabiegu odwracalność jest wiek pacjenta, a powodzenie ciąży zależy w dużej mierze również od wieku partnerki pacjenta.

Artykuł pod redakcja serwisu chorobyukladumoczowego.pl/

1 Przemyślenie na “Co to jest wazektomia?”

  1. To trzeba pare miesiecy czkeac zanim sie bedzie mialo pewnosc ze sie kobiety nie zaplodni? To nie wiedzialem, myslalem ze po zabiegu dzien dwa i juz… No ale wydaje sie i tak spoko bo sam zabieg jest podobno szybki i bezbolesny. No i teraz w ogóle są takie metody że nawet człowieka nie trzeba kroić za mocno 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 + 2 =