Przyczyny i objawy osteoporozy

- przez - 2 - W Zdrowie
5/5 - (17 Głosów)

Osteoporoza to postępująca choroba kości, częściej dotykająca kobiet, niż mężczyzn. Jej występowanie uzależnione jest od wieku – czym starsza osoba, tym większe prawdopodobieństwo osteoporozy. Trudna do wykrycia w początkowym stadium ze względu na brak wczesnych objawów. Zazwyczaj o osteoporozie dowiadujemy się w wyniku złamania kości podczas urazu o małej energii. Wyróżniamy dwa rodzaje osteoporozy: pierwotna i wtórna, przy czym pierwotna jest możliwa do całkowitego wyleczenia.

Przyczyny i objawy osteoporozy

Przyczyną powstawania osteoporozy jest ubytek masy kostnej i co za tym idzie, coraz mniejsze ilości soli wapnia, budujących siatkę istoty gąbczastej wewnątrz kości. To powoduje, że kości stają się słabe i podatne na złamania i inne urazy. Oprócz kruchości, można zaobserwować także wyginanie się kości, a więc i zmiany w postawie szkieletu – na przykład zgarbienie pleców czy skoliozy.

Zobacz: Osteoporoza – Kompendium Wiedzy

Pojawieniu się osteoporozy sprzyja korzystanie z używek, siedzący tryb życia i brak ruchu, płeć żeńska, niedobór hormonów płciowych, niedobór wapnia i witaminy D3 oraz uwarunkowania genetyczne. Z tego powodu wszystkie kobiety, które mają wśród swoich krewnych osoby chore na osteoporozę, powinny zgłosić się na badanie diagnostyczne. Również te kobiety, które odchudzały się w czasie dojrzewania i będące pod opieką endokrynologa. Bezwzględnie badaniu powinny poddać się osoby po 50 roku życia i te, które szybko przeszły menopauzę.

Objawami, które pojawiają się przy osteoporozie, innymi niż wymienione już złamania kości przy niewielkiej energii, jest szybki spadek masy ciała i zmiany postawy ciała (szkieletu). Wraz z postępowaniem choroby, łamią się kręgi kręgosłupa, co chory odczuwa jako ból podczas kaszlu, kichania czy gwałtownych ruchów. Plecy tracą swoją ruchliwość.

Diagnostyka i leczenie osteoporozy

Podstawowym badaniem, które wykonuje się przy podejrzeniu osteoporozy, jest densytometria, polegająca na zbadaniu gęstości kości za pomocą promieniowania rentgenowskiego, pochłanianego przez związki wapnia. Jednak sama densytometria nie decyduje o rozpoczęciu leczenia, ponieważ nie daje informacji na temat ryzyka złamań.

W tym celu wykonuje się jeszcze szereg innych badań, wraz z badaniem krwi i moczu na obecność wapnia, witaminy D3 i białek. W leczeniu osteoporozy ogromną rolę odgrywa profilaktyka, leczenie farmakologiczne skupia się na zahamowaniu spadku masy mięśniowej kości lub próbie jej odbudowania. Gorzej jest w przypadku leczenia osteoporozy, wynikającej z innych chorób (np. chorób mięśni), choć i tu ówczesna medycyna daje sobie radę.

Profilaktyka osteoporozy

W przypadku osób, które już zachorowały, działania profilaktyczne są konieczne już do końca życia. Należą do nich:

  • dieta bogata w wapń i witaminę D3,
  • unikanie spożycia fosforu,
  • wzmacnianie szkieletu poprzez obciążenia mechaniczne (ruch),
  • odstawienie używek,
  • korekcja zaburzeń hormonalnych w przypadkach, w których występują,
  • zapobieganie upadkom, złamaniom i unieruchomieniu.

Pamiętajmy, iż mimo, że osteoporoza zazwyczaj występuje u osób starszych, nie jest to regułą. Ubytek masy kostnej w organizmie człowieka zaczyna się około 35. roku życia, więc warto zadbać o swoje kości jak najprędzej.

2 przemyślenia na “Przyczyny i objawy osteoporozy”

  1. Ja mam 40 lat, jeszcze nie miałam menopauzy, a mam już pierwsze niedobory i objawy osteoporozy. Zrobiłam nawet badania i lekarze nie mają wątpliwości. A najlepsze jest to, że mam wrażenie, że nie nadużywałam używek, poza paleniem papierosów w miarę zdrowo się odżywiam i tak dalej.

  2. Wiek nie ma tu znaczenia. To znaczy ma, ale przy osteoporozie jest kluczowy. Podstawą jest to co jesz, więc często wyśmiewane stwierdzenie, że jesteś tym, co jesz, ma w tym wypadku spore znaczenie, bo właśnie w ten sposób dostarcza się budulca do organizmu – białka, wapnia i witamin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 37 = 47