Trichogram – badanie włosów, które stwierdzi przyczynę łysienia

- przez - 2 - W Uroda
5/5 - (1 Głos)

Włosy to dla większości osób ważny element wizerunku. Zazwyczaj z wielką troską podchodzimy do ich pielęgnacji i starannie dobieramy fryzurę – chcemy, żeby tworzyła spójną całość z naszym stylem i typem urody. Włosy, które są gęste, błyszczące, zadbane, świetnie się prezentują i stają się naszym ogromnym atutem. Sprawiają, że wyglądamy na eleganckich i jesteśmy tak odbierani. Nic dziwnego, że większość z nas bardzo o nie dba.

Niestety, nie zawsze włosy są w idealnym stanie, nawet jeśli regularnie odwiedzamy fryzjera i stosujemy kosmetyki z najwyższej półki. Bywa, że włosy są z natury szorstkie albo źle się układają – w takich przypadkach warto zastanowić się nad zmianą pielęgnacji albo poprosić fryzjera o inne ścięcie. Są jednak problemy, na które nic nie poradzi ani dobry fryzjer, ani nawet najdroższe szampony. Choroba, z którą zmaga się duża grupa osób, to łysienie – jego przyczyny mogą być różne, zawsze jednak wywołuje ono przerażenie. Tym bardziej, jeśli zaczynamy obserwować łyse placki w bardzo młodym wieku lub jeśli przydarzają się one kobiecie. Co wtedy zrobić? Czy łysienie da się zatrzymać? Jak właściwie dobrać kurację, żeby przyniosła ona oczekiwane skutki i żeby nasze włosy przestały masowo wypadać?

Wizyta u lekarza – pierwszy krok w przypadku łysienia

Łysienie to poważny problem, którego nie należy bagatelizować. Jeżeli nie chcemy całkowicie pozbyć się włosów, lepiej reagować od razu, kiedy zauważymy masowe ich wypadanie, a już na pewno wtedy, kiedy na głowie zaczną być widoczne łyse placki. To dzwonek na alarm – im szybciej do akcji wkroczy lekarz-specjalista tym większe mamy szanse na zahamowanie łysienia i odzyskanie bujnej czupryny, która dotąd była naszą dumą.

Zobacz: Trycholog w Gdańsku – DrTrycholog.pl

Wizyta u lekarza w przypadku łysienia do konieczność. Łykając suplementy i zmieniając kosmetyki nic tutaj nie zdziałamy. Jeśli kondycja włosów jest już tak zła, że wypadają garściami, oznacza to, że problem jest na tyle poważny, że potrzebujemy leczenia. W celu stwierdzenia przyczyny masowego wypadania włosów i ustalenia prawidłowego przebiegu kuracji konieczne są badania.

Na czym polega trichoskopia i w jakim celu się ją stosuje?

Jeśli mamy problemy z łysieniem, przede wszystkim udajmy się do lekarza. Ten z pewnością zaleci nam trichoskopię, czyli badanie włosów, którego celem jest ustalenie, dlaczego te masowo wypadają. Ta informacja jest lekarzowi potrzebna, żeby mógł wprowadzić odpowiednie leczenie – źle dobrane leki nie zadziałają, a my nadal zmagać będziemy się z postępującym łysieniem. Ważne jest więc, żeby lekarz znał podłoże naszej choroby i mógł postanowić, jaki plan działania będzie najskuteczniejszy w naszym przypadku.

Trichogram to proste badanie, którego nie należy się obawiać. Wykonuje się je zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Jest bezpieczne w każdym wieku, nawet u pań w ciąży. Polega bowiem na pobraniu próbki około 100 włosów (nie należy się obawiać dodatkowego placka łysiny – włosy szybko odrosną). Wyrwane włosy są następnie poddane szczegółowej analizie, w czasie której lekarz ocenia ich stan i bada poziom zdeformowania cebulki. Te informacje pozwalają mu ustalić, dlaczego nasze włosy masowo wypadają, a dzięki temu możliwe jest wprowadzenie odpowiedniego, skutecznego leczenia.

Więcej na temat tego, czym jest badanie trichogram przeczytasz tutaj.

Jak przygotować się do badania włosów?

Jeśli zlecono nam trichoskopię, musimy się do niej przygotować. W przypadku włosów farbowanych trzeba poczekać aż pojawi się odrost na minimum dwa centymetry. Na trzy-cztery dni przed zabiegiem należy powstrzymać się od farbowania włosów, a także od stosowania środków pielęgnacyjnych i stylizujących: odżywek, olejków, pianek.

2 przemyślenia na “Trichogram – badanie włosów, które stwierdzi przyczynę łysienia”

  1. W przypadku problemu z łysieniem i nadmiernym wypadaniem włosów wykonuje się zarówno profesjonalne zabiegi z zakresu diagnostyki, jak i zabiegi na porost włosów. W ramach diagnostyki skorzystać można z badania Trichogram oraz Trichoskopii. Z kolei w zakresie leczenia wypadania włosów wykorzystać można mezoterapię igłową osoczem, mezoterapię igłową koktajlem witaminowym oraz zabieg Karboksyterapii. Zarówno wybór najlepszej metody diagnostycznej, jak i samego zabiegu na porost włosów, warto pozostawić specjaliście. Nie w każdym wypadku wymagane są oba badania. W tej kwestii warto więc zdać się na profesjonalistę. Podobnie w przypadku zabiegów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 79 = 84