Jak rozpoznać niedoczynność i nadczynność tarczycy

- przez - 2 - W Medycyna
5/5 - (2 Głosy)

Prawidłowa przemiana materii w komórkach wymaga dwóch hormonów, które wytwarzane są przez tarczycę. Niedobór tych hormonów zaburza prawidłowy metabolizm i zaburzenia w organizmie.

Tarczyca i jej najczęstsze choroby

Funkcjonowanie organizmu ludzkiego jest niezwykle skomplikowane i wszystkie jego elementy są wzajemnie powiązane. Tarczyca dla prawidłowego funkcjonowania i wytwarzania odpowiedniej ilości hormonów potrzebuje jodu z pożywienia i hormonu TSH wytwarzanego przez przysadkę mózgową. Brak lub niedobór jednego z tych elementów zaburza produkcję tyroksyny (T4) i trójjodtyroniny (T3). Może produkować je także w nadmiarze, co również nie jest zdrowe.

Najczęstsze choroby tarczycy to jej niedoczynność lub nadczynność, ale występują także choroby o charakterze autoimmunologicznym (Hashimoto,  Grawes-Basedowa), czyli wynikającymi z autoagresji układu immunologicznego, który atakuje własne komórki. Osobną kategorią są guzki i zmiany nowotworowe.

Niedoczynność tarczycy

Spowodowana jest niewystarczającą ilością T3 i T4 produkowanych przez tarczycę. Najczęściej Chorują na nią osoby starsze i kobiety. Może mieć postać utajoną, która nie daje wyraźnych objawów lub postać pełnoobjawową (kliniczną). Najczęściej występujące objawy to:

  • zaparcia,
  • nagły przyrost wagi bez zmiany sposobu odżywiania,
  • duszności,
  • bóle stawów,
  • bóle mięśni,
  • obniżone libido,
  • impotencja,
  • problemy skórne – skóra staje się sucha i łuszczy się
  • włosy są łamliwe i wypadają.

Niedoczynność tarczycy może wywoływać także problemy z koncentracją, pamięcią oraz bóle głowy i uczucie zimna.

Leczenie niedoczynności tarczycy polega przede wszystkim na wyrównaniu poziomu hormonów T3 i T4 za pomocą odpowiednio dobranych leków. Zawsze dawki dobierane są indywidualnie i czasami wymagają wielu prób. Po wyrównaniu poziomu hormonów organizm zaczyna funkcjonować normalnie i wszystkie niekorzystne objawy ustępują.

Nadczynność tarczycy

To nadmierna produkcja hormonów tarczycowych wywołana czynnikami autoimmunologicznymi (nadczynność pierwotna) lub zewnętrznymi (nadczynność wtórna). Przyczynami nadczynności wtórnej mogą być nadmierny i długo utrzymujący się stres, ciąża, choroby zakaźne, zaburzenia w życiu płciowym, przekwitanie. Najczęstszymi objawami nadczynności tarczycy są:

  • nadmierna pobudliwość,
  • gwałtowna zmiana nastrojów,
  • nagłe chudnięcie,
  • skłonność do biegunek,
  • kołatanie serca,
  • zwiększona potliwość.

Dodatkowo na nadczynność tarczycy mogą wskazywać zaburzenia w miesiączkowaniu, uczucie gorąca, zaczerwienienia skóry twarzy i szyi, bezsenność.

Rozpoznanie nadczynności tarczycy następuje w wyniku badań laboratoryjnych określających poziom hormonów T3, T4, oraz TSH.

Leczenie nadczynności jest długotrwałe i polega przede wszystkim na zapewnieniu choremu odpowiednich warunków, tzn. na zapewnieniu spokoju, czasu na wypoczynek i wyeliminowaniu sytuacji stresujących. Obok tego oczywiście musi być wdrożone leczenie farmakologiczne dostosowane indywidualnie do pacjenta. W niektórych przypadkach konieczne jest wdrożenie leczenia izotopowego.

Więcej na stronie http://leczymytarczyce.pl

2 przemyślenia na “Jak rozpoznać niedoczynność i nadczynność tarczycy”

  1. Nadczynność tarczycy u kobiet, które palą papierosy to jest dopiero korba. Najczęściej one są wtedy tak nadpobudliwe, że wszystkie inne objawy nadczynności to mały pikuś w porównaniu z tym, w jaki szał potrafią wpaść ni stąd ni z owąd.

  2. Niedoczynność tarczycy u mojej żony to był nie tylko problem dla niej, ale dla całej rodziny. Przede wszystkim w sferze psychicznej, bo dla mnie to najgorsze objawy nadczynności tarczycy dotyczą przede wszystkim wahania nastrojów, a co za tym idzie obniżonego libido, przez brak zbliżeń humor jeszcze gorszy i tak się to wszystko nakręcało… Dopiero po wdrożeniu leczenia było trochę lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 + 1 =