Objawy zarażenia wirusem HPV
Wirus HPV jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet, ponieważ znacząco zwiększa u nich prawdopodobieństwo wystąpienia raka szyjki macicy. Często infekcja przebiega bez jakichkolwiek zewnętrznych objawów, przez co wiele osób nieświadomie zaraża innych groźnym wirusem. Niektóre odmiany wirusa HPV powodują jednak objawy, które powinny być sygnałem, że warto udać się do lekarza.
Rak szyjki macicy to tylko jedno ze schorzeń, które może spowodować wirus HPV. Sprzyja on powstaniu również innych rodzajów nowotworu, takich jak rak pochwy czy sromu. U mężczyzn wirus HPV sprzyja powstaniu raka prącia. W przypadku obu płci, infekcja zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu języka, gardła oraz odbytu.
Infekcja z udziałem wirusa HPV najczęściej przebiega bezobjawowo. Nosiciel, który nie odczuwa żadnych dolegliwości, nawet nie wie o tym, że w jego organizmie występuje groźny wirus. Jest to zjawisko negatywne, ponieważ sprzyja zarażaniu innych osób przez kontakty seksualne. Wskazane jest, aby zarówno kobiety, jak i mężczyźni, poddawali się okresowym badaniom na obecność tego wirusa. Wystarczy wykonać test HPV aby mieć pewność, że infekcja nie wystąpiła w naszym organizmie. Dzięki temu będziemy cieszyli się pełnym zdrowiem i mniejszym ryzykiem niektórych chorób nowotworowych niż w przypadku osoby, która jest zarażona wirusem HPV.
Obecnie wyróżnia się prawie sto dwadzieścia różnych odmian wirusa HPV. Część z nich nie ma charakteru onkogennego. Typowymi objawami w wypadku tego rodzaju wirusa są kurzajki i brodawki w okolicach stóp. Są one niegroźne, jednakże powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza w celu potwierdzenia, że dana odmiana nie ma charakteru onkogennego. Należy również wystrzegać się kontaktów seksualnych ze zdrowymi osobami.
W przypadku niskoonkogennych odmian wirusa HPV, często występującymi objawami są tak zwane kłykciny kończyste. Są to zmiany brodawczakowate, które najczęściej zlokalizowane są w okolicach narządów rozrodczych. W przypadku kobiet występują w okolicach pachwin, na pochwie, sromie lub przy odbycie. U mężczyzn dolegliwość ta może wystąpić na penisie, mosznie, a także przy cewce moczowej. Objawy te uwidaczniają się nawet po kilku tygodniach od stosunku z osobą, która była zarażona wirusem HPV.
W przypadku stwierdzenia takich objawów, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Odpowiednio szybkie zdiagnozowanie choroby pozwala na zatrzymanie postępu rozwoju infekcji w okolicach dróg rodnych. Ponadto będzie można zastosować leczenie, które pomoże szybciej zwalczyć przykrą dolegliwość. W całym okresie występowania kłykcin kończystych narażamy swojego partnera na ryzyko zarażenia.
Wysokoonkogenne odmiany wirusa HPV najczęściej przebiegają bezobjawowo. To one są najczęstszą przyczyną raka szyjki macicy oraz innych rodzajów nowotworów. Jako że nie powodują objawów, diagnoza jest możliwa tylko poprzez wykonanie odpowiedniego badania. Duże znaczenie odgrywa regularność – przeprowadzenie testu raz na kilka lat bądź w przypadku zmiany partnera seksualnego pozwala na szybkie wykrycie choroby i jej unicestwienia w zarodku.