Jak leczyć rwę kulszową – najlepsze sposoby na rwę kulszową

- przez - 2 - W Medycyna
5/5 - (7 Głosów)

Jeżeli dokucza Ci uporczywy, intensywny ból w dole pleców paraliżujący całe ciało, prawdopodobnie cierpisz na rwę kulszową. Nazwa tej choroby oznacza atak korzonków nerwowych. Dolegliwości bywają tak silne, że często uniemożliwiają nawet wstanie z łóżka. Objawy rwy kulszowej są bardzo charakterystyczne – ciężko je pomylić z innymi schorzeniami.

Przyczyny rwy kulszowej

Za medyczne przyczyny rwy kulszowej uznaje się wypadanie krążka międzykręgowego, potocznie zwanego „dyskiem”. Przyczynia się do tego codzienna aktywność każdego z nas. U osób dotkniętych dolegliwością, oprócz wzmożonego wysiłku fizycznego, wystarczy zwykłe pochylenie się czy gwałtowny ruch, by uruchomili oni zespół nieprzyjemnych objawów. Istnieją choroby, które przyczyniają się do powstawania rwy kulszowej. Zaliczamy do nich wszelkiego rodzaju zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa, stany zapalne kręgosłupa, osteoporozę, a nawet cukrzycę i otyłość, powodującą ucisk na nerw kulszowy.

Kto jest w grupie ryzyka

Na wystąpienie rwy kulszowej szczególnie narażeni są ci z nas, którzy przekroczyli 30 rok życia, jednak nie jest to regułą – zdarza się bowiem, że schorzenie dotyka młodsze osoby. Przyczyny tego możemy doszukiwać się w niewyleczonych wadach postawy.

rwa-kulszowa-1W grupie podwyższonego ryzyka są też osoby wykonują ciężką pracę fizyczną, wymagającą częstego dźwigania, które obciąża kręgosłup. Schorzenie często dokucza również kobietom ciężarnym, szczególnie w końcowym trymestrze ciąży, gdy noszony płód jest już duży i ciężki. Powoduje on nacisk na nerw kulszowy, a w efekcie ból. Pojawieniu się dolegliwości i ich nawrotom sprzyja także zła dieta, uboga w witaminy, sole mineralne i wapń.

Leczenie rwy kulszowej

Gdy już pojawi się zespół charakterystycznych dolegliwości, powinniśmy natychmiast udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Przepisze on nam odpowiednie leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, które uśmierzą ból i pozwolą nam wrócić do normalnego funkcjonowania. Specjalista zadecyduje też o dalszym postępowaniu. Kompleksowe leczenie rwy kulszowej polega na rehabilitacji oraz – w niektórych przypadkach – również masażach leczniczych. Przy ostrym stadium schorzenia stosuje się zastrzyki domięśniowe i noszenie specjalnego gorsetu, usztywniającego ciało. Jeśli wszystkie wymienione metody okazują się być nieskuteczne potrzebna będzie interwencja neurochirurga, który usunie przyczynę ucisku na korzeń nerwowy.

Czytaj więcej na stronie rwakulszowa.net.pl

Jak zapobiegać atakom rwy kulszowej

Jeśli jeszcze nie zaatakowała nas ta przykra dolegliwość, powinniśmy stosować codzienną profilaktykę, aby się przed nią uchronić. Skupia się ona na dbaniu o stan naszego kręgosłupa. Zalecane jest wykonywanie ćwiczeń zwiększających wytrzymałość mięśni szkieletowych, na przykład tak zwanych kocich grzbietów. Należy także pamiętać o zasadach bezpieczeństwa podczas uprawiania sportu i każdego innego wysiłku fizycznego. Mowa tu na przykład o rozgrzewce przed podjęciem wzmożonej aktywności.

Zalecane jest ograniczanie podnoszenia ciężkich przedmiotów, a gdy nie możemy z tego zrezygnować, musimy pamiętać o odpowiedniej pozycji ciała – należy robić to na ugiętych nogach, z wyprostowanym kręgosłupem. Podczas codziennych czynności takich jak siadanie równomiernie obciążać pośladki i plecy. Istotna jest także higiena snu – materac powinien być dość twardy, poduszka niewielka a pozycja snu wyprostowana. Podczas długiego siedzenia przy komputerze należy często zmieniać pozycję i się nie garbić. Panie ciężkie torebki powinny zastąpić plecakami.

Zdecydowanie warto wprowadzić te zasady niezależnie od tego, ile mamy lat, ponieważ rwę kulszową leczy się długo i kosztownie – warto więc zrobić wszystko, by jej zapobiec.

2 przemyślenia na “Jak leczyć rwę kulszową – najlepsze sposoby na rwę kulszową”

  1. Korzonki można rozgrzewać żeby zapobiegać atakom rwy kulszowej. Są do tego specjalne lampy, które mają fizjoterapeuci, ale też można je kupić samemu, bo obsługa to łatwizna – dwa guziki, włącznik i wyłącznik. Wystarczy skierować lampę na dół pleców, dwa razy w tygodniu rozgrzewać/naświetlać i jest znakomity efekt a rwa kulszowa pojawia się sporadycznie.

  2. Dobre są też okłady z zimnych ręczników. Niektórzy mówią, że lepiej z letnich, ale u mnie okazuje się, że lepiej działa zimna woda. Wtedy rwa kulszowa po prostu mniej boli. Oczywiście to nie jest żadne leczenie, ale na pewno przynosi ból podczas ataku rwy kulszowej, a to już naprawdę bardzo dużo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

40 − = 37