Choroby uszu

- przez - 0 - W Medycyna
5/5 - (1 Głos)

Jedną z najczęstszych chorób laryngologicznych jest zapalenie uszu. Dotyka zarówno dzieci jak i dorosłych. Prawie każdy przynajmniej raz w życiu przeszedł stan zapalny ucha.

Ucho

To bardzo ważny narząd słuchu składający się z trzech części: ucha zewnętrznego, ucha środkowego i ucha wewnętrznego. Stan zapalny może dotyczyć każdej z nich. Zapalenie ucha środkowego najczęściej występuje u dzieci, a ucha zewnętrznego u dorosłych. Jest to spowodowane różnymi przyczynami.

Zapalenie ucha środkowego

Ryzyko zachorowania zmniejsza się wraz z wiekiem. Najbardziej narażone są najmłodsze dzieci, ponieważ nie do końca wykształcony jest jeszcze narząd słuchu. Trąbka słuchowa otwarta jest na jamę nosowo-gardłową, co ułatwia przenikanie bakterii i wirusów. Zapalenie ucha środkowego najczęściej jest wynikiem infekcji górnych dróg oddechowych. Innymi przyczynami może być przerost migdałków, alergie, powikłania po odrze lub ospie.

Typowymi objawami zapalenia ucha środkowego jest silny ból ucha, gorączka, złe samopoczucie, pogorszenie słuchu.
Zaobserwowane objawy wymagają konsultacji lekarza. Laryngolog po przeprowadzeniu badania ustala leczenie, które zależy od charakteru infekcji. Zakażenie wirusowe najczęściej leczone jest lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi, zakażenie bakteryjne wymaga włączenia antybiotyków.

Zobacz: Laryngolog Gdańsk – Centrum Zdrowia Lifemedica

Zapalenie ucha zewnętrznego

Często nazywane jest uchem pływaka, ponieważ najczęściej stany zapalne występują w lecie u osób korzystających z kąpieli i u pływaków. To efekt zalegania wody w przewodzie słuchowym.
Częstą przyczyną infekcji jest mechaniczne uszkodzenie skóry ucha. Uszkodzona tkanka jest dobrym miejscem do rozwoju bakterii i grzybów. Uszkodzenie najczęściej występuje w wyniku niewłaściwej higieny za pomocą patyczków higienicznych lub innych ostrych przedmiotów. Dodatkowo może dojść do uszkodzenia błony bębenkowej.

Typowymi objawami zapalenia ucha zewnętrznego oprócz bólu jest pojawienie się wydzieliny ropnej lub z domieszką krwi.

Leczenie ma charakter miejscowy, ponieważ przynosi lepsze efekty od leczenia ogólnoustrojowego. Stężenie leku aplikowanego bezpośrednio do ucha jest kilkadziesiąt razy większe niż leku podawanego doustnie. Takie leczeni może być prowadzone tylko przez lekarza w poradni laryngologicznej. W początkowej fazie choroby zmiany opatrunków wykonywane są codziennie.

Najlepszym sposobem zapobiegania infekcji jest dokładne suszenie uszu po kąpieli i prawidłowa higiena.

Zapalenie ucha wewnętrznego

Nazywane jest także zapaleniem błędnika. Najczęściej jest efektem powikłań po zapaleniu ucha środkowego. Rozwój choroby jest długotrwały i początkowo nie daje zadnych objawów. W fazie późniejszej mogą pojawić się bóle głowy, kłopoty z równowagą, oczopląs, pogorszenie słuchu. Poradnia laryngologiczna jest niewystarczająca ponieważ leczenie jest nie tylko laryngologiczne, ale również neurologiczne i musi być prowadzone w warunkach szpitalnych.

Czytaj również: http://zdrowemigdalki.net.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 39 = 48