Chlamydia. Jak się przed nią uchronić?

- przez - 0 - W Medycyna
5/5 - (1 Głos)

Chlamydia to jedna z najczęstszych bakterii przenoszonych drogą płciową. Choroby weneryczne są jednymi z najbardziej wstydliwych schorzeń. Kojarzone często z rozwiązłym życiem seksualnym, zaburzają realne oszacowanie zagrożenia dla przeciętnego człowieka. Według statystyk stale rośnie liczba zakażeń chorobami przenoszonymi drogą płciową, a w grupie ryzyka może być niemal każdy. Jakakolwiek aktywność seksualna, każdy nowy partner seksualny, stany obniżonej odporności, stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej- to czynniki sprzyjające zakażeniu. Jedną z najczęstszych bakterii powodujących zakażenia układu moczowo- płciowego, jest Chlamydia trachomatis.

Chlamydia a zapalenie spojówek? Czy to możliwe? 

Chlamydioza to choroba o wielu twarzach. Może przebiegać całkowicie bezobjawowo, może także dawać bardzo nietypowe objawy, zupełnie niekojarzone z chorobą przenoszoną drogą płciową. Kto skojarzy zapalenie spojówek albo ból stawów z chorobą weneryczną? Nawet lekarze mają problem z przypisaniem tych symptomów zakażeniu chlamydią. A choroba w tym czasie postępuje, prowadząc do przewlekłych stanów zapalnych i poważnych powikłań U bardzo wielu osób mających problem z bezpłodnością, stwierdzane jest zakażenie chlamydią. Przypadek? Nie, to po prostu konsekwencja zrostów w jajnikach czy nasieniowodach, która uniemożliwia skuteczne zapłodnienie.

Poronienie, przedwczesny poród czy komplikacje okołoporodowe będące udziałem zarówno matki, jak i noworodka, to także konsekwencje zakażenia Chlamydia trachomatis.

Jak uchronić się przed chlamydią? 

Paradoksalnie, tak powszechna bakteria, o tak poważnych konsekwencjach zdrowotnych, stwarza duże trudności diagnostyczne. A powinna być doskonale poznanym i okiełznanym przeciwnikiem. Wspomniany już bezobjawowy przebieg, przewrotna manifestacja kliniczna oraz wciąż powszechny wstyd pacjenta przyczyniają się do ciągłego wzrostu liczby zakażeń na drodze nieświadomego zarażenia partnera seksualnego. Czy wobec tego jesteśmy bezsilni wobec Chlamydia trachomatis?

Testy PCR na Chlamydię

banner_210px_chlamydioza
Testy PCR na Chlamydiozę

Skuteczna walka z każdym schorzeniem rozpoczyna się na etapie efektywnej profilaktyki. W przypadku Chlamydia trachomatis profilaktyka obejmuje unikanie przygodnych stosunków seksualnych i bezwzględne używanie prezerwatyw, a także coroczne badania kontrolne.

Każda młoda osoba aktywna seksualnie powinna raz do roku wykonać test na chlamydię. Niemal każde laboratorium oferuje wykonani jednego z wielu dostępnych testów. Powoli odchodzą w zapomnienie metody serologiczne (oznaczanie przeciwciał w surowicy krwi) czy czasochłonne hodowle tkankowe. Dzisiejsza diagnostyka zakażeń chlamydią opiera się na szybkich i dokładnych testach DNA. Materiałem do badań może być mocz, wymaz z cewki moczowej lub szyjki macicy. Test na chlamydię DNA to czuła i specyficzna metoda detekcji kwasu DNA bakterii. Ciekawą opcją są komercyjne testy, dostępne w aptekach. W jednym z wariantów pacjent udaje się do lekarza w celu pobrania materiału do badań wymazówką dołączoną do zestawu, a następnie odsyła wymazówkę do laboratorium analitycznego. Inny test przeznaczony jest do całkowitego wykonania w warunkach domowych- po pobraniu wymazu i umieszczeniu go z kasetce reakcyjnej, po kilkunastu minutach znany jest wynik. Jeśli nie chcesz dać przewagi podstępnej bakterii, jaką jest chlamydia test to pierwszy krok do jej pokonania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 19 = 23